Skip to main content

2012 Benefactors

2012 Benefactors

Supernova Society ($20,000 or more)

Doleman, Margaret

Nova Society ($10,000-19,999)

Motta, Mario E.

Post, Richard S.

Robert M. Ayers Sciences Fund

Director's Circle ($5,000-9,999)

Myers, Gordon

Patrons ($2,500-4,999)

Centala, John

Landolt, Arlo U.

Simonsen, Mike 

Welch, Doug

Advocates ($1,000-2,499)

Berry, Richard

Gandet, Thomas L.

Howe, Rodney H.

Menzies, Kenneth

Starkey, Donn R.

Stine, Robert J.

Walker, Gary

Sponsors ($500-999)

King, Ronald

Mittelman, David

Templeton, Matthew

Wilcoxen, Mark

Contributors ($250-499)

Bailey, Daniel

Chantiles, Dean N.

Fortak, Katrin

Garasich, James W.

Goff, William

Harris, Barbara

Holm, Albert V.

Horne, Jerry

Perkins, William K.

Sabo, Richard

Seargent, Albert

Wallerstein, George

Walter, Bradley S.

Zaharevitz, Daniel

Friends ($100-249)

Amburgey, Leonard L.

Bolt, Gregory

Borgwald, James M.

Brewster, Michael

Brooks, David

Burrows, Thomas A.

Calia, Charles

Cole, Gary

Cooney, Walter R., Jr.

Darby, Robert

Davis, Jack F.

de Jong, Mark S.

Foster, Mark D.

Fridlund, Carl Vilhelm Malcolm

Garcia, Jaime Ruben

Gliba, George W.

Hough, David H.

Huziak, Richard

Jones, Keith

Larsen, Kristine M.

Loughney, Des

McDaniel, Ron

Melograno, Frank

Moehlmann, Jon

Monnat, Jr. Raymond J.

Morrison, Nancy

Norton, Thomas S.

Paxson, Kevin B.

Percy, John R.

Sainsbury, John

Sarty, Gordon Eric

Schorr, Frank

Sitko, Michael

Smeggil, John

Smith, James M.

Stein, William

Sworin, David J.

Szkody, Paula

Turner, David G.

Waagen, Elizabeth O.

Warner, Brian D.

Watson, Stanley

Willson, Lee Anne

Wing, Robert F.

Young, David - MA

Young, Ken

Zappe, Michael

Supporters ($1-99)

Abbott, Patrick

Adib, Carlos

Alton, Kevin B.

Anderson, Mary K.

Armstrong, Michael

Artale, Christopher

Ballegoij, Erwin van

Barnes III, Thomas G.

Barnhart, Stephen F.

Barrett, Douglas

Beaman, Barry B

Bechdolt, Stephen

Bedient, James

Berg, Richard

Billings, Gary W.

Bishop, Edwin V.

Bois, Bernard

Bordner, Charles A., Jr.

Boulet, Dan

Bretl, Thomas

Brown, Leslie F.

Brown, Robert Lee

Brunet, Piere

Burns, Christopher

Camp, James

Chandler, Dean

Christensen, Glenn

Ciocca, Marco

Clement, Christine M.

Coker, Philip

Collins, Michael J.

Coulehan, Vincent

Cox, Louis B.

Craig, Jeffrey B.

Crary, Lawrence

Crawford, Tim

Creigh, Charles T.

Danskin, Keith H.

Darlington, Graham

Davis, Thomas

Decoster II, Richard J.

Dietz, Richard D.

Dose, Eric

Dovydaitis, Vincent

Dunn, Anne R.

Emerson, Gary P.

Evans, Thomas Lloyd

Fain, Bob

Finer, Mitchell

Fugman, Gary C.

Garnavich, Peter M.

Gaustad, John E.

Gay, Pamela

Glennon, Mary

Goodridge, Jim

Gray, David

Grey, Denis

Griese III, John W.

Guinan, Edward F.

Hager, Timothy

Hambsch, Franz-Josef (Josch)

Harper, David C.

Hays Jr., Robert H.

Hesseltine, Christopher W.

Hill, Robert S.

Hillier, John

Hinzel, David H

Hixson, Christopher

Hoffler, G. Wyckliffe

Hoofnagle, Dennis

Horne, Jeffery

Hose Jr., Richard Kenneth

Hunter, Tim

Hurdis, David A.

Hutton, Katherine

Jackson, Joseph

Jarvis, Warren

Jones, Keith

Kadooka, Mary Ann

Kendall, Jason

Kent, Susan

Kerr, Stephen

Kilmartin, Pam

Kiyota, Seiichiro

Kozyreva, Valentina S.

Krafka, Frank

Kuhl, Derek

Lake, Peter

Larson, Shane

Larson, Thomas

Luostarinen, Mika

Madden, Patrick J.

Majors, David

Mariani, Gael

Mauche, Christopher W.

McDonagh, Thomas

McDonald, Patrick

Meech, Karen Jean

Menzies, Kenneth

Miller, Terry

Morgan, Siobahn

Mukai, Koji

Murray, Frank

Nagle, John R.

Nelson, Peter R.

Nelson, Robert H.

Norris, Paul M.

Offutt, Warren

Oksanen, Arto

Ormsby, Adrian

Osborn, Wayne

Ott, John J.

Parks, Julian E.

Pasek, Joseph

Patricia de Carvalho Aguiar

Pearce, Andrew

Pellerin, William D.

Pendergraft, Preston

Penhallow, William

Peters, James G.

Peters, Stephen H.

Peterson, Don

Poklar, Rudy

Ponthiere, Pierre De

Price, Charles A.

Pullen, Charles

Putnam, Randal A.

Reeves, Terry

Robertson, C. W.

Rocha, Jose

Roman, Nancy Grace

Sadauskas, Jonas

Samolyk, Gerard

Schell, Todd

Shotter, Larry

Silvis, George A.

Simmons, Neil Alan

Singer, Burton

Smith, Horace Alden

Smith, J. Allyn

Soukup, Michael

Stanton, Richard H.

Stimson, Joel

Stoikidis, Nick

Struever, Helmut

Stubbings, Rodney James

Stuka, Michael T.

Sykes, James

Tracy, Scott Henry

Tranaker, Thomas

Trefzger, Charles F.

Tubbs, Carl

van der Meer, Hans

van Rooijen-McCullough, Lynn

Virtanen, Jani Petri

Waddell, Jack

Wahlgren, Glenn M.

Warner, Elizabeth

Wedepohl, Peter Theo

Wehlau, Amelia

Whelan, David

White, Robert

Wilber, Gordon

Wilkerson, Jeffrey A.

Wilson, Bill (William J.)

Woerner, Edwin L.

Wood, Gary

Woodward, William B.

Young, David (AU)

Zaman, Mashiyat

 

Return to Benefactors Page

AAVSO 49 Bay State Rd. Cambridge, MA 02138 aavso@aavso.org 617-354-0484